a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Teknoloji, Toplum ve Kanser Paneli

Belediyemiz Öğrenci ve Gençlik Meclisleri, ‘Oxford’un bilim insanları Dersim’de; Teknoloji, toplum ve kanser’ konulu panel gerçekleştirdi.

 

Panele, Dr. Eren Korkmaz ve Dr. Erdinç Sezgin konuşmacı olarak katılırken modertörlüğü ise Kardelen Yeşil’in yaptığı panele Başkan yardımcımız Canan Ay Doğan da katıldı.

 

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Öğrenci ve Gençlik Meclisi’nden Mehmet Sağlam, halkın temsil edildiği bir belediye değil, halkın katıldığı ve yönettiği bir yerel yönetim anlayışının ürünü olarak kurulan Öğrenci ve Gençlik Meclisleri ’ne vurgu yaparak “Kapitalist üretim ilişkilerinin coğrafyamız üzerindeki hakimiyeti toplumun en dinamik kesimi olan gençlere yönelik baskıyı ve sömürüyü dayatıyor.  Aynı şekilde eğitim-öğretim alanında da öğrencilerin daha iyi bir eğitim alabilmeleri için değil, var olan iktidarın varlığını sürdürecek bireyler yetiştirmek üzerinden kendini var ediyor. Kapitalizmin kendini var etmeye dönük tüm çalışmalarının toplum üzerindeki baskıyı arttırmak üzere olduğu gerçeğini görerek “Gençlik ve Öğrenci Meclisi” çalışmalarını anti-kapitalist anlayışla sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

 

Mehmet Sağlam, sözlerine şöyle devam etti:

“Öğrencilerin ve gençlerin bilime, teknolojiye olan inancıyla bütün dogmatik olguların yıkılacağına inanıyoruz. Aynı merkez noktası etrafında rutin daireler çizen ve bununla övünen dogmatikler bunu anlayamazlar. Bilimi ve teknolojiyi sahiplenmenin yolu da onu geliştirmekten, ilerletmekten geçer. Bu panelin de bu doğru düşünsellik çerçevesinde bir başlangıç olacağını umut ediyoruz. Barışçıl teknolojinin topluma etkisini ve kanseri anlatacak olan Oxford Üniversitesi bilim insanlarının yanımızda bulunmaları özellikle gençler ve öğrenciler için çok büyük anlam ifade etmektedir.”

 

Panelde konuşan Dr. Eren, barışçıl teknolojiye değinerek kapitalist hegemonyanın bilim üzerinde etkisi ve bu hegemonya altında teknolojinin alternatif olarak nasıl kullanılması gerektiğini belirtti. Soru cevap şeklinde devam eden panelde Dr. Erdinç ise, geçmişten bu güne kozmos, evrim, GDO(Genetiği Değiştirilmiş Organizma), kanser ve tüm bunların birbiriyle bağlantısına değindi.