a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Tunceli`de 10 Kasım Atatürk`ü Anma Etkinliği Düzenlendi.
 
        Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün ebediyete intikalinin 79’uncu yılında, İlimizde düzenlenen törenlerle anıldı.
                   
        Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına, çelenk sunumu ile başlayan törene, Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel, Jandarma Bölge Komutanı Tuğg. Vedat Çolak, 4. Komando Tugay Komutan V. Piyade Albay Ferudun Bircan, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ersin Tursun, Vali Yardımcısı Hasan Çiçek, İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları, er ve erbaşlar, emniyet personeli ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 
 
       Daha sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 79 yıl önce ebediyete gözlerini yumduğu 09.05'te saygı duruşu gerçekleştirildi. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bayraklar yarıya indirildi.
 
        Anma programı çerçevesinde hazırlanan etkinliklere saat 10.00’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda devam edildi. Konferans salonundaki program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma  Munzur Ortaokulu öğretmeni Hasan Aytaç   tarafından yapıldı. Daha sonra Munzur Ortaokulu öğrencisi Nil Ece Ergeneli tarafından “Bir Tutkudur Mustafa Kemal” ve Tunceli Anadolu Lisesi öğrencisi Batuhan Gül tarafından “Gazi Paşaya Ağıt” şiirleri okundu. Günün anlamına uygun Türk Tarih Kurumu’nun hazırlamış olduğu “Son Yolculuk” adlı kısa film gösterimi yapıldı. Tunceli Anadolu Lisesi öğrencilerinin 10 Kasım oratoryosu sunumunun ardından müzik öğretmeni Özgür Gülmez yönetimindeki koro Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi. 
 
        Atatürk konulu şiir, resim ve kompozisyon dalında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildikten  sonra  anma programı sona erdi.