a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
‘GOLE ÇETU’ DA ‘KARA ÇARŞAMBA’ ETKİNLİĞİ

İlimizde kutsal sayılan ve halk arasında baharın müjdeleyicisi gün olan ‘Kara Çarşamba’ inanışı münasebetiyle etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe Vali Belediye Başkan V.Sn. Osman KAYMAK eşi Emine KAYMAK Hanımefendi, Vali Yardımcısı ve Belediye Başkan Yardımcısı V.Hasan ÇİÇEK, eşi Songül ÇİÇEK, Belediye Başkan Yardımcısı V. Muzaffer ARSLAN, Tunceli Cemevi Derneği Başkanı Ali Ekber YURT, Kurum Amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  


Pülümür ile Munzur Çayı’nın birleştiği yer olan ve Tunceli Alevilerince kutsal sayılan ve halk arasında ‘Kara Çarşamba’ olarak bilinen inanış münasebetiyle ‘Gole Çetu’ ziyaret edildi.  Halkın yoğun ilgi gösterdiği ziyaret yerinde Cemevi dedelerinin yönettiği anma töreninde dualar edilip, mumlar yakılarak semahlar dönülüp, niyazlar  yenildi. Vali ve Belediye Başkanvekilimiz Osman KAYMAK ‘ ta  Alevi dedesinin duasının ardından vatandaşlara niyaz dağıttı.


‘Kara Çarşamba hakkında konuşan Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevi Başkanı Ali Ekber YURT, ""Eski takvime göre, Şubat ayının son çarşambası ile mart ayının ilk iki Çarşambası arasında kalan çarşamba günleri halk arasında 'Kara Çarşamba' olarak adlandırılır. İnanışa göre Allah dünyayı yedi günde yaratmış. Çarşamba günü kötülükler ve belaları yaratılmış, bu nedenle bu tarihler arasına rast gelen çarşambalara 'Kara Çarşamba' denilmiştir. İnsanlarımız bugün iki suyun birleştiği bu yere gelerek dua ederler, o yıl boyunca kötülüklerden korunmalarını dilerler" dedi.”


Gole Çetu’ yu ziyaret edip niyaz dağıtan, Vali /Belediye Başkan Vekilimiz Sn.Osman KAYMAK ise Alevi canlar ile her zaman bir arada olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadığını, her zaman halkımızın  emrinde ve hizmetinde olduğunu belirterek Cemevi’ ne ait birikmiş elektrik borcunun  100.000 TL lik ksımını  Valilik tarafından karşılanacağını ,kalan 200.000 TL kısmının da  ilgili firma  tarafından silineceğini, ayrıca Tunceli’de bundan sonra her türlü cenaze giderlerinin Belediye tarafından karşılanacağını belirten Valimiz vatandaşın cenaze giderleri için para harcamayacağını ve belediyenin de vatandaştan para talep etmeyeceğini söyledi. Vali/ Belediye Başkan Vekilimiz iki Cemevi dedesini de belediyede istihdam ettiklerini ve belediyeden maaşlarını alacaklarını belirterek Cemevin de halka hizmet edeceklerini söyledi