a
0(428) 212 13 27
Çağrı Merkezi
Belediye İtfaiye Müdürlüğümüz, Munzur'daki arama çalışmalarına dair açıklama yaptı

 Belediye İtfaiye Müdürlüğümüze bağlı arama-kurtarma ekiplerimiz 21.04.2023 tarihinde Munzur nehrine araç düştüğü ihbarı üzerine başlattığı çalışmaları sürdürüyor. Konuya dair İtfaiye Müdürlüğümüz açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

 

“21.04.2023 günü saat 11.40 civarında 112 Acil Çağrı Merkezi tarafından Ovacık ilçesine doğru 20 km kala Munzur nehrine araç uçtuğu ihbarı verilmiştir. Tunceli İtfaiye dalgıç ekipleri anında olay yerine hareket etmiş olup arama kurtarma faaliyetlerine başlamıştır. 21,04.2023-22.04.2023-23.04.2023 tarihleri arasında Tunceli İtfaiyesine bağlı dalgıç ekiplerince Munzur nehrinin yol tarafında bulunan kıyı şeridinde nehre girilerek Torunoba bölgesine kadar taranmış nehir içerisindeki adacıklarda da arama faaliyetleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda kaza yapan kişilere ait 2 adet mont, anahtarlık, 1 çift ayakkabı ve araca ait parçalar bulunmuştur. 24.04.2023 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı dalgıç ekiplerinin de Tunceli itfaiyesi dalgıç ekiplerine katılarak kazanın gerçekleşmiş olduğu alandan Munzur nehrinin iki kıyı şeridinden itibaren tekrardan aramalar yapılmaya başlanmış olup, nehir içerisindeki adacıklar dahil olmak üzere arama kurtarma faaliyetleri 01.05.2023 tarihine kadar sürmüş mavi köprü civarlarında dalışlar yapılarak sonlanmıştır.

Bu süre içerisinde Mercedes marka araca ait kaporta parçası ve bir adet daha ayakkabı daha Tunceli ve İstanbul İtfaiyesi dalgıç ekiplerince bulunmuştur. 01.05.2023 tarihinde aracın düştüğü yerin 50 metre aşağısında su altı sonerinden görüntü tespit edilmiş araç olma ihtimali olduğundan şüphe duyulmuştur. Ancak akıntının ve dip akıntının şiddeti olması nehrin yağışlar nedeniyle bulanıklığı nedeniyle sağlıklı aranamayan bu bölgelere Tunceli ve İstanbul İtfaiyesi dalgıç ekipleri halatlarla hat gererek şüphe duyulan bu alanda sondajlama çalışmasına başlamıştır. Bu çalışmalar neticesinde aracın yeri tespit edilmiş, daha sonra su altı kamerasıyla araç olduğundan emin olunmuştur. Tunceli ve İstanbul dalgıç ekiplerine İzmir, Ankara dalgıç ekipleri katılarak beraber koordineli bir şekilde sabah tarafımızca tespit edilen araç akşam saat 18.30 civarında halatlar ve vinçlerin yardımıyla nehir içerisinden çıkartılmıştır. 

Tüm bu süreçte arama çalışmalarına katılan bütün ekiplere teşekkür ediyoruz.  Acılı ailelere tekrar sabırlar diliyoruz”